Akupunktura

Je známá léčebná metoda tradiční čínské medicíny aplikující jehlu do akupunkturního bodu.

Vychází z učení o akupunkturních drahách, ve kterých koluje Qi (energie), a o akupunkturních bodech, ve kterých je tato energie koncentrována.

Dle principů diagnostiky čínské medicíny (pozorování, dotazování, diagnostika jazyka a pulsu) je stanoven základní obraz nemoci a k němu odpovídající sestava bodů.

365 základních bodů, 12 řádných a 8 mimořádných drah je rozmístěno po celém jedinci, tedy na těle, hlavě i končetinách. Sterilní jehly se ve většině případů nejdříve aplikují na zadní stranu těla, tedy nejčastěji v poloze vleže na břiše, a pak na přední stranu, tedy v poloze vleže na zádech. Počet jehliček zásadně závisí na konstituci jedince, typu a charakteru nemoci – přibližně 4-20 vpichů. Jehly se ponechávají 15-20 minut. Celková doba standardního akupunkturního sezení je tedy asi 1 hodina. Doporučený počet pro počáteční sérii léčby bývá uváděn 5-8 sezení. Velmi záleží na charakteru nemoci, její doby trvání apod. Např. akutní nachlazení lze vyléčit i během jednoho sezení.

Akupunktura se používá k nastolení rovnováhy Qi, tedy i rovnováhy mezi fyzickou a emoční sférou jedince. Používá se jako prevence i léčba.

Děti a akupunktura

Akupunktura je vhodnou metodou pro děti,již od útlého věku. Má svá specifika, používají se sestavy s minimem akupunkturních bodů, jehličky jsou ihned po napíchnutí akupunkturního bodu vyndány.

MUDr. Radka Baronová, Za Sokolovnou 1159, Praha 6, Suchdol
Tel.: +420 605 406 225, Email: radka_baronova@atlas.cz
created by Ticháček Radek